משרד עו"ד אימבר גולן פרטוש

  מתמחים בנזקי גוף קשים  

   טלפון חירום ישיר: 054-4622230
 

 

054-4622230

זכויות חולי סכרת
מחלת הסוכרת הינה מחלה נפוצה בישראל, מחלה שהינה גנטית בדרך כלל, ואנשים רבים נחשבים "לנשאים" סמויים של המחלה וחלקם יפתחו אותה במוקדם או במאוחר במהלך חייהם.מחלת הסוכרת מאופיינת ברמות גבוהות של גלוקוז בדם וזאת כי הלבלב אינו יכול לייצר את כמות האינסולין שנדרשת לגוף.
עודף סוכר בדם יכול לעיתים לפגוע באיברים חשובים לגוף כמו : פגיעה בכליות, פגיעה בראיה, הפרשה מרובה של חלבון בשתן, פגיעה בכלי דם בגפיים, פגיעה בכלי דם לבביים, פגיעות עצביות, פגיעות נירולוגיות ועוד...
כאשר מחלת הסוכרת וסיבוכיה פוגעים באיכות החיים, פוגעים בחיי היומיום ובשגרה היומיומית החולים זכאים לסיוע ולזכויות רפואיות וכספיות רבות וביניהן מהמוסד לביטוח לאמי.
מחלת הסוכרת מוכרת על ידי המוסד לביטוח לאומי ואחוזי הנכות נקבעים על פי מידת חומרתה, מידת סיבוכיה ועל פי רמות האיזון של ערכי הסוכר והטיפול – על ידי דיאטה, על ידי דיאטה וכדורים, על ידי זריקות או משאבות אינסולין.מחלת הסוכרת אצל ילדים – כאשר מחלת הסוכרת פוגעת בתפקוד היומיומי של הילד ושל הוריו יכול שהמחלה תוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי ותשלום קצבה שתסייע למשפחה.מחלת הסוכרת ונכות כללית – אדם שחולה במחלת הסוכרת / בסיבוכיה והמחלה משפיעה על יכולת תפקודו יומיומית ופוגעת בכושר ההשתכרות שלו ניתן להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי של נכות כללית. וועדה רפואית תקבעה אחוזי נכות ובאם הם מזכים יוכל לקבל קצבה חודשית.חולה סוכרת שוועדה רפואית קבעה לו 20% נכות ומעלה בתנאים מסוימים  יהיה זכאי לשיקום מקצועי ולסיוע במציאת מקום עבודה.חולי סוכרת שהמחלה גרמה להם לפגיעה תפקודית קשה ואי יכולת להתנייד יכול שיהיו זכאים לגמלת ניידות או לגמלת שירותים מיוחדים.מחלת הסוכרת עקב פגיעה בעבודה – הגורמים להתפרצות מחלת הסוכרת הינם גורמים תורשתיים, עודף משקל, גיל ועוד, אך ישנם גם גורמים סביבתיים, כגון : לחץ, סטרס.
ההורמונים המופרשים בגוף בעקבות לחץ חריג / סטרס מנטרלים את השפעת האינסולין ומעלים את רמת הגלוקוז בדם.כדי שמחלת הסוכרת תוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כפגיעה בעבודה על העובד להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ המחלה לאירוע החריג שהתרחש בעבודה.בתי הדין קבעו כי מתח מתמשך אינו יכול להיות הגורם לפרוץ מחלת הסוכרת, לא ניתן להכיר במחלת הסוכרת על פי תורת המיקרוטראומה (פגיעות זעירות שהתרחשו לאורך זמן בעבודה וגרמו לבסוף לנזק מצטבר).

על פי הפסיקה מתח מתמשך במקום העבודה אינו יכול לגרום לפרוץ מחלת הסוכרת ולא יוכר כפגיעה בעבודה אך לחץ קיצוני וחריג שהתרחש בעבודה יכול להיות הגורם המזרז את פרוץ המחלה אצל אנשים אשר יש להם רקע גנטי, כגון : פיטורים מפתיעים אחרי שנים, ויכוח חריג עם מנהל / עובד אחר ועוד...).

הוכחת הקשר הסיבתי בין פרוץ מחלת הסוכרת עקב האירוע החריג בעבודה הינה קשה ומצריכה נסיבות מיוחדות.באם השלב של הוכחת הקשר הסיבתי בין פרוץ מחלת הסוכרת לבין הלחץ החריג בעבודה הוכר כפגיעה בעבודה על ידי המוסד לביטוח לאומי, יוזמן העובד לוועדה רפואית שקבע את אחוזי הנכות. על פי גובה אחוזי הנכות ינתן מענק חד פעמי או גמלה חודשית.

במצבים בהם המוסד לביטוח לאומי דחה את התביעה בטענה כי אין קשר סיבתי בין פרוץ המחלה לפגיעה בעבודה ניתן יהיה להגיש ביעה לבית הדין לעבודה.בבית הדין לעבודה בדרך כלל במצבים אלו ממנה מומחה רפואי שיבחן את הקשר הסיבתי והאם ההשפעה של העבודה עולה על השפעת גורמי תחלואה טבעיים.

במידה ואת סבורים כי חליתם במחלת הסוכרת עקב אירוע חריג בעבודה יש לפנות בהקדם לעורך דין המתמצא בתחום כדי למצות את הזכויות המגיעות לכם...