משרד עו"ד אימבר גולן פרטוש

  מתמחים בנזקי גוף קשים  

   טלפון חירום ישיר: 054-4622230
 

 

054-4622230

תאונת דרכים בעבודה

תאונות דרכים רבות מתרחשות מידי יום, ונפגעים רבים מהן הם אלה שנוסעים בדרך לעבודה, בדרך חזרה מהעבודה ותוך כדי עבודה.
עובד שנפגע בתאונות אלו כנהג או כנוסע יכול שיוכר כנפגע בתאונת עבודה:
תאונת דרכים תוכר כתאונת עבודה באם הפגיעה נגרמה עקב סיכוני הדרך ולא באם מדובר בסיכון אישי של הנפגע, למשל : אדם שהותקף בדרכו לעבודה על יסוד של סכסוך אישי לא יוכר כפגיעה בעבודה.
הנפגע יידרש להוכיח כי אכן היה בדרכו מהעבודה בדרך יומיומית ומקובלת שבה נוסע באופן קבוע.
סטייה מן הדרך מנתקת את הקשר בין תאונת הדרכים ועבודת הנפגע ולא תוכר כתאונת עבודה.

ישנן סטיות מקובלות שלא ינתקו את הקשר בין תאונת הדרכים ועבודת העבודה, למשל: עובד שליווה את ילדו לגן / לבית הספר או בחזרה, עצירה להתפלל בבית תפילה, עובד עצר בדרך לצורכי עבודה, סטייה שמטרתה לעקיפת פקק תנועה.

סטיות מהדרך שלא יוכרו וינתקו את הקשר בין תאונת הדרכים לעבודת הנפגע למשל: עצירה במרכול, עצירה בקניון, עצירה לאסוף את הילד/ה מחבר, עצירה בבנק הדואר שלא לצורכי עבודה ועוד.
נפגע בתאונה שאכן עונה על הקריטריונים של תאונת עבודה, יוכל לתבוע על פי חוק הביטוח הלאומי – תביעה בגין פגיעה בעבודה מול המוסד לביטוח לאומי, ואף יוכל לתבוע על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים - תביעה אזרחית ובמסגרתה לתבוע את נזקיו מחברת הביטוח שמבטחת את הרכב בביטוח חובה.
נפגע שכזה רצוי שיתכנן את מהלכיו כבר בשלב מוקדם בסמוך לפגיעה, הבחירה בין המסלולים או הבחירה בסדר התביעה הינה חשובה ומכרעת לצורך מימוש זכויות מקסימליות וקביעת אחוזי הנכות בגין הפגיעה.

נפגע בתאונת דרכים והוכר כתאונת עבודה, רשאי לבקש להיבדק ע"י וועדה רפואית מטעם הביטוח הלאומי או לבקש מינוי מומחה רפואי מטעם בית המשפט שיקבע את שיעור אחוזי הנכות כתוצאה מאותה תאונת דרכים.
בהתאם לגובה דרגת הנכות שתיקבע יקבל הנפגע את הפיצוי המגיע לו מהביטוח הלאומי או מחברת הביטוח או משתיהן גם יחד.

חשוב להדגיש כי ניתן לתבוע גם את הביטוח הלאומי וגם את חברת הביטוח שביטחה את הרכב בביטוח חובה אך לא יתכן מצב שבו ישתלמו לנפגע יותר מ – 100% עבור הנזק שנגרם לו.
סכום שיתקבל על ידי הביטוח הלאומי יקוזז מהסכום שישולם על ידי חברת הביטוח.על קצה המזלג בהבדלים בין המסלולים :קביעת דרגת נכות על ידי המוסד לביטוח לאומי – יכול שהמוסד לביטוח לאומי יקבע דרגת נכות זמנית, ניתן להגיש למוסד לביטוח לאומי חו"ד מטעם הנפגע, המומחים בוועדות הרפואיות הינם מטעם הביטוח הלאומי, ניתן להגיש תביעה בגין החמרת מצב, בתביעה מול המוסד לביטוח לאומי תקופת ההתיישנות קצרה, ועלולה לפגוע במימוש הזכויות.קביעת דרגת נכות על ידי מינוי מומחה רפואי על ידי בית המשפט – לא ניתן יהיה לתבוע החמרה בעתיד והחמרה תילקח בחשבון בזמן הקביעה, לא ניתן להגיש חו"ד רפואית מטעם הצדדים.

באם נבחר המסלול הראשוני מול הביטוח הלאומי, הנפגע יזומן לוועדה רפואית שתקבע את נכותו, ככל שהנכות שתקבע תהיה גבוהה יותר כך גם בהתאם יהיה גובה הפיצוי.קביעת הנכות על ידי הביטוח הלאומי תחייב את חברת הביטוח שביטחה את הרכב בביטוח חובה.
לאחר שוועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי קבעה דרגת נכות, ברוב המקרים לא ניתן יהיה לשנותה (אלא אם נפל פגם חמור בקביעת הוועדה).נפגע תאונת דרכים שהיא גם פגיעה בעבודה חשוב שיתכנן על פי הנסיבות את דרכי התביעה השונות בכדי לממש את מירב הזכויות המגיעות לו.

כותבת המאמר:
עו"ד אימבר גולן פרטוש, מנהלת פורומים בנושא הביטוח הלאומי ומימוש זכויות רפואיות, בעלת ידע נרחב בתחום –
054-4622230

המידע שלפניכם הינו כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר אינו נושא באחריות כלשהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל יעוץ משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.