משרד עו"ד אימבר גולן פרטוש

  מתמחים בנזקי גוף קשים  

   טלפון חירום ישיר: 054-4622230
 

 

054-4622230

אירוע לב כפגיעה בעבודה
אירוע לב הינו מצב שכיח שמתרחש בעבודה ולעיתים קשור בקשר הדוק לעבודה ולעיתים קשור לגורמים אחרים.
אירוע לב יכול להתרחש כשלב מתקדם של תחלואה טבעית קודמת אך יכול גם להתרחש עקב אירוע חריג שתרם להיווצרותו או להקדמתו.
הכרה באירוע לב כפגיעה בעבודה הינה מורכבת מכיוון שזהו מצב שבו אין אירוע תאונתי חיצוני וגלויי לעין.

ההכרה באירוע לב כפגיעה בעבודה אף דורשת מספר תנאים:
תנאי ראשון – קרות אירוע תאונתי חריג או מאמץ מיוחד שניתן לאתר בזמן ובמקום, אירוע יוצא דופן שתרם תרומה משמעותית להופעת האירוע הלבבי.למשל: מאמץ פיזי קיצוני, התרגזות קיצונית, חרדה עמוקה, ויכוח ריף בעבודה עם מנהל / ספק / קולגה, שיחה משמעותית עם מנהל הבנק, הרעת תנאים, הודעת פיטורים ללא מתן הודעה מוקדמת, תקיפה פיזית של עובד, תקיפה מילולית חריפה, סכנת חיים וכדומה.
מתח מתמשך או לחץ בעבודה איננו נחשב לאירוע חריג, וכך גם עבודה פיזית קשה וקבועה לא תחשב כאירוע חריג. בחינת האירוע החריג ויוצא הדופן נעשית במצב שאינו קורה או מאפיין את מקום / תנאי העבודה בחיי היום יום.הקביעה כי האירוע חריג / מאמץ מיוחד לאדם מסוים היא סובייקטיבית. כל אירוע ישפיע על כל אדם באופן ייחודי לו. אך כדי שהביטוח הלאומי אכן יכיר באירוע הספציפי כחריג לאותו אדם יש להביא ראיות אובייקטיביות – למשל : הצהרות הנפגע, חקירות הנפגע, חקירות של עדים ורישומים רפואיים.
הוכחת אירוע חריג / מאמץ מיוחד עלולה לחרוץ את גורל ההכרה באירוע הלבבי כפגיעה בעבודה!

תנאי שני – קשר סיבתי בין האירוע החריג / המאמץ המיוחד בעבודה לבין קרות האירוע לב. שהאירוע החריג הוא שגרם לאירוע הלבבי ולא גורמים אחרים שאינם קשורים כלל לעבודה.לביטוח הלאומי ישנן טענות רבות לעניין ההכרה באירוע לב כפגיעה בעבודה, למשל: שהדבר נובע מתחלואה קודמת עקב גורמי סיכון (סכרת, יתר לחץ דם, עישון, השמנת יתר, תורשה), אי קיומו של אירוע חריג ועוד.
נושא סמיכות הזמנים בין האירוע החריג / המאמץ המיוחד והיוצא דופן בעבודה לבין האירוע הלבבי הוא עניין מהותי מאוד, ולכן חשוב לציין את קרות האירוע החריג בעבודה בפני כל הגורמים הרפואיים המטפלים בהזדמנות הראשונה האפשרית.
בפסקי דין רבים קבע בית הדין לעבודה כי העובדה שנפגע לא סיפר לצוות הרפואי שטיפל בו על קרות אירוע חריג / המאמץ המיוחד בעבודה תומכת בכך שלא היה אירוע חריג או שהנפגע לא ייחס לאירוע המסוים חשיבות מרובה.

אירוע לבבי הוכר כפגיעה בעבודה -  באם אושרה ההכרה באירוע הלבבי כפגיעה בעבודה הנפגע יהיה זכאי לתשלום דמי פגיעה מהביטוח הלאומי לתקופה שבה לא היה כשיר לעבוד, בהתאם לתעודות שמעידות על אי הכושר ( עד 90 ימים ).לאחר שהוכר הנפגע כנפגע בעבודה, יזומן לוועדה רפואית לבחינה האם נותרה נכות מהפגיעה.מי שנקבעו לו אחוזי נכות בגין הפגיעה עשוי להיות זכאי בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו למענק, לקצבה זמנית או לקצבה חודשית קבועה.ישנם מקרים רבים בהם הוועדה הרפואית תנכה את אחוזי הנכות בגין מצב קודם מוכח של פגיעה בלב.
נפגעים רבים אינם מודעים לכך כי כדי לקזז מצב קודם יש להצביע על נתונים מוכחים בתיקו הרפואי של הנפגע לפגיעה קודמת בלב, לעיתים "ידה של הוועדה הרפואית קלה על ההדק" ומקזזת מצב קודם שלא לצורך.
לאחר קרות אירוע לבבי בעבודה חשוב לפנות לעו"ד הבקיא בתחום בהקדם האפשרי שקרוב לקרות האירוע על מנת לסייע באיסוף העדויות, מילוי התביעה, הוכחת האירוע החריג מול הביטוח הלאומי ולקבל את מירב הזכויות המגיעות.

כותבת המאמר:
עו"ד אימבר גולן פרטוש, מנהלת פורומים בנושא הביטוח הלאומי ומימוש זכויות רפואיות, בעלת ידע נרחב בתחום –
054-4622230

המידע שלפניכם הינו כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר אינו נושא באחריות כלשהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל יעוץ משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.